Eiler Ferenc

A magyarországi német kisebbség kronológiája 1945 – 2000

Keresés    á é í ó ö ő ú ü ű ă î â ţ ş    
   Szűkítés         -       
Tételek száma: 4       Lapozás: 1-4

Intézménymutató: MINISZTÉRIUMOK >> Kulturális Minisztérium >> Nemzetiségi Osztály


1975. március 17.

A Művelődési Minisztérium Nemzetiségi Osztálya két történész segítségével elkészített egy ajánló listát olyan nemzetiségi személyekről, akikről a jövőben utcát, vagy intézményeket lehet elnevezni. A német listán a következők szerepelnek: Ajtósi Dürer Albrecht, Aulich Lajos, Brunswick Teréz, Czelder Orbán, Lebstück Mária, Leiningen Károly, Lenau Nikolaus, Muck Lajos, Pöltenberg Ernő, Práger Ármin, Rothziegel Leo, Schweidel József, Wallisch Kálmán, Gottfried Lehmann, August Gottlieb Wimmer, Kerner Stephan, Mauterer János, Eisel Károly, Essl András, Frankel Leó. Geyer Flórián, Gion János, Gion Péter, Heltai Gáspár, Poór /Bauer/ József.

Az összeállított listán szereplők jó része nem tartozott a magyarországi német nemzetiséghez, vagy osztrák volt, vagy németországi német. 1976 végén egy utólagos egyeztetés előtt a Szövetség Aulichot, Czeldnert, Esslt, Lenaut, Muckot és Kernert tartotta mindenképpen elfogadhatónak. A többi személlyel kapcsolatban további vizsgálatot tartott szükségesnek.

1978. október 30.

Ötéves együttműködési megállapodást kötöttek a szövetségek és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat. A TIT vállalta, hogy gyakrabban tart nemzetiségi nyelven előadásokat, s arra törekszik, hogy a nemzetiségek történetét megismertesse a magyar anyanyelvű lakossággal. A felek Országos Nemzetiségi Munkabizottságot hoztak létre a munka szervezésére. Elnöke a Kulturális Minisztérium Nemzetiségi Osztálya részéről Kővágó László lett. A megyékben megyei nemzetiségi munkabizottságok alakultak. (Az együttműködés idővel teljesen formálissá vált, ezért 1985 májusában új megállapodást kötöttek a felek, és a bizottság helyett létrehozták a TIT-en belül a Nemzetiségek Országos Tanácsát)

1979. január 19.

A Kulturális Minisztérium Nemzetiségi Osztálya a szövetségekkel együtt pályázatot hirdetett (német részről a Neue Zeitungban) a civil ünnepségekkel kapcsolatos folklór anyag összegyűjtésére a nemzetiségek nyelvén. A megfogalmazott cél szerint impulzust kívántak adni a civil ünnepek tartásának és azok szocialista tartalmú erősítésének a nyertes pályázatokból összeállított programfüzetekkel. (horvát-szerb ill. szerbhorvát, román, német, szlovák és szlovén nyelven) A meghirdetett kategóriák: keresztelő (névadó), esküvő, temetés.

1980. nyara

Pozsgay Imre Kulturális miniszter létrehozta a Nemzetiségi Tanácsadó Bizottságot. A Nemzetiségi Osztály a Tanácsadó Bizottság Titkárságaként működött tovább. Az átszervezés nem hozott lényeges változást a nemzetiségi politikában. Kormányszinten továbbra sem volt önálló fóruma.

kapcsolódók


további kronológiák


<*Lablec*>